Dom – sanje vsakega posameznika, para ali družine. V sodobnem času, ko cene nepremičnin segajo v nebo, se marsikomu le ta zdi popolnoma nemogoča ideja. Vendar pa temu ni tako. Kot rešitev se vse večkrat izkaže gradnja montažne hiše, ki je veliko hitrejša in tudi cenovno ugodna. Če je še nekdaj veljalo, da montažne hiše ne dosegajo kakovosti klasične gradnje, pa smo s pomočjo napredne tehnologije in dovršenih postopkov dosegli, da tudi te vrste hiš dosegajo zavidljivo kvaliteto. Nemalokrat so celo tako izpopolnjene, da po energetski učinkovitosti prekašajo zidane nepremičnine.
Vendar pa gradnja montažne hiše vseeno predstavlja projekt, ki se ga je potrebno lotiti premišljeno. V nadaljevanju vam zato predstavljamo nekaj nepogrešljivih nasvetov, ki vam bodo še dodatno olajšali pot do sanjskega doma.
Kako poteka gradnja montažne hiše?
Preden se dotaknemo vseh prednosti, ki vam jih prinaša montažna hiša, je potrebno razjasniti potek same gradnje. Gre namreč za nekoliko drugačen sistem, kot ga poznamo pri klasični oz. zidani gradnji, ki pa prinaša glavno prednost – do svojega lastnega doma lahko pridete veliko hitreje. To seveda še zdaleč ne pomeni, da izbrano gradbeno podjetje pride, postavi in gre – montažne hiše morajo biti namreč skrbno in natančno zasnovane, sam gradnja pa kakovostna in brezhibna. Le tako bo vaš dom zares kakovosten in prijeten za bivanje.
Gradnja montažne hiše je v celoti podvržena dokaj zahtevnim tehničnim postopkom, ki so plod dolgoletnega znanja in izkušenj. Montažni deli objekta, kamor sodi fasada, stavbno pohištvo, instalacije in strešni elementi, so proizvedeni v natančno nadzorovanih klimatskih razmerah. Pri gradnji pa se uporabljajo gradbeni elementi, proizvedeni s posebno industrijsko natančnostjo. V ta namen se uporablja najnaprednejša CNC tehnologija, elementi pa so izdelani na podlagi tehnične dokumentacije in načrtov, ki jih pripravijo visokousposobljeni inženirji.
Delo poteka v vremensko neodvisnem okolju, nepremičnine zgrajene na tak način pa so odporne proti vetru, požaru in potresu. Vsi materiali in postopki morajo biti v skladu z mednarodnimi standardi, kar potrjuje različni certifikati.
1. Pridobite vsa potrebna dovoljenja
Preden se gradnja montažne hiše sploh začne, morate imeti zbrano vso potrebno dokumentacijo in dovoljenja. V nasprotnem primeru lahko vaša hiša postane tako imenovana črna gradnja, kar prinaša številne zaplete in nepotrebne probleme. Že res da je pridobivanje vseh gradbenih in namenski dovoljenj pogosto zelo zamudno in stresno opravilo, pa brez njih enostavno ne gre. Da bi si vsaj nekoliko olajšali delo vam svetujemo, da kupite zemljišče, ki ima že urejeno vsaj večino potrebnih dovoljenj in tako vsaj minimalno skrajšajte upravne postopke.
Dobra novica pa je tudi ta, da vam, v kolikor izberete usposobljeno in profesionalno podjetje za gradnjo, večino papirologije pomagajo pridobiti kar oni sami. Z izbiro ustreznega izvajalca, ki nudi celostno storitev od začetka do konca, lahko tako veliko pridobite. V želji po sanjskem domu se zato nikoli ne zaletite na prvo žogo in raje dobro premislite, komu boste zaupali projekt gradnje – verjemite, ne bo vam žal.
2. Priprava terena in temeljne plošče
Ko imate v rokah vse potrebne dokumente, listine in dovoljenja, se lahko začne gradnja vaše nove montažne hiše. Zelo pomembno je, da se izbrano zemljišče ustrezno uredi in pripravi za kasnejšo postavitev nepremičnine. V prvem koraku se zgradi armirano betonsko ploščo, na kateri bo kasneje stala hiša. Odločite se lahko za klasično gradnjo, v kolikor pa si želite podkletne hiše, pa se prvo ploščo postavi pod nivojem zemlje. Za izgradnjo temeljne plošče so potrebni natančni izrisi, popisi in armaturni načrt, ki ne dovoljuje niti najmanjših nepravilnosti v naklonu plošče. V nasprotnem primeru lahko namreč pride di razpok v stenah hiše, kasnejši popravki pa so izredno zahtevni in dragi. Zato ponovno poudarjamo – izberite zares vrhunskega ponudnika, ki se lahko pohvali tudi s priporočili in dobrimi ocenami strank.
3. Montaža hiše
Vsi elementi, ki bodo gradili montažno hišo so pripravljeni v proizvodnji in se jih na lokacijo pripelje šele takrat, ko je betonska plošča v celoti pripravljena in primerna za nadaljnjo gradnjo. Sama montaža večjih sestavnih delov poteka s pomočjo avtodvigal, gradnjo pa ves čas nadzorujejo strokovnjaki in vodja gradbišča. Tako ste tudi vi sami ves čas obveščeni o napredku in lahko spremljate, kako vaš dom vztrajno raste in dobiva svojo končno podobo.
Strokovno usposobljen nadzornik ves čas preverja kvaliteto izvedenih del in tako skrbi, da gradnja montažne hiše poteka nemoteno in profesionalno. Glavna montažna dela se navadno zaključi v roku dveh ali treh delovnih dni, nato pa sledijo različna obrtniška dela, kot so polaganje parketa, ploščic, vgradnja stopnic, ogrevanja in ostalih instalacij. Dober ponudnik vam nudi tudi to vrsto del in tako poskrbi, da na koncu dobite svojo hišo na ključ.
Nasveti, ki jih je pametno upoštevati
Nekega pravila, kako izbrati montažno hišo ni, vendar pa obstajajo nasveti, ki vam bodo končno odločitev močno olajšali. Z njihovo pomočjo bo gradnja montažne hiše postala projekt, v katerem boste zagotovo zelo uživali in še toliko bolj zagreto pričakovali končni rezultat.
Na kaj morate torej biti pozorni?
- Omejitve iz lokacijske informacije
- Razpoložljiva finančna sredstva
- Velikost hiše
- Način montažne gradnje
- Energetska učinkovitost
- Izbrane strojne inštalacije
1. Omejitve iz lokacijske informacije
Izbrana montažna hiša mora biti skladna z omejitvami iz lokacijske informacije. Predstavljajte si, da že vse določite, tik pred začetkom pa ugotovite, da gradnja montažne hiše na tem območju sploh ni mogoča. Dotična situacija je zelo redka, z ustreznim izvajalcem pa praktično nemogoča.
2. Razpoložljiva finančna sredstva
Vse se začne in konča pri denarju, tudi gradnja montažne hiše. Zato že na samem začetku iskanja montažne hiše preverite, koliko denarja boste vložili v projekt. V svoj dom ljudje vložijo prihranke, velika večina se jih odloči tudi za bančna posojila. Ne pozabite pa preveriti niti sredstev pri Eko skladu, ki vam pripada pi tej vrsti gradnje. Vedno imejte na strani tudi nekaj denarja, ki je namenjen različnim nepredvidenim stroškom.
3. Velikost hiše
Kako veliko hišo sploh potrebujete? Od velikosti nepremičnine je namreč odvisna tudi njena cena in zahtevnost projekta. Na voljo vam je nešteto različnih velikosti in postavitev notranjih prostorov, zato izberite tisto, ki vam bo zagotavljala kar največ udobja med bivanjem. Pri izbiri kvadrature pomislite tudi na kasnejše vzdrževanje hiše – koliko časa in denarja ste pripravljeni vložiti v skrb zanjo?
4. Način montažne gradnje
Vsaka gradnja montažne hiše ni enaka. Lahko se odločite za masivno leseno konstrukcijo, ki je izdelana iz križno lepljenih masivnih lesenih plošč. Druga možnost je, da se odločite za okvirno konstrukcijo, kar je tudi najpogostejša izbira strank. Tretja opcija pa je skeletna gradnja, ki ima nekoliko daljšo fazo sestavljanja na gradbišču. Tudi pri tej varianti so posamezni elementi izdelani že v proizvodni hali.
Obstajajo pa tudi montažne hiše iz predizdelanih sten, ki so zidane z opečnimi zidaki. Zelo podobna montažni gradnji je tudi izdelava votlih oblikovnikov iz različnih toplotnoizolacijskih materialov. Te se kot kocke zloži med seboj, notranjost pa se zalije z betonom.
5. Energetska učinkovitost
Dejstvo je, da bolj energetsko učinkovit dom kot si želite, večji začetni vložek boste morali vložiti pri sami gradnji. Seveda pa to hkrati pomeni tudi tom da boste kasneje imeli tudi bistveno nižje stroške bivanja.
Vse več montažnih hiš ustreza kriteriju skoraj ničenergijskih stavb (SNES). To pomeni, da hiša za svoje obratovanje potrebuje razmeroma malo energije, pa še ta je večinoma iz obnovljivih virov (npr. vse bolj priljubljena sončna energija), skoraj nič pa jo je potrebno dokupiti. Začetni finančni vložek bo seveda nekoliko višji, a bodo kasnejši bivalni stroški tako nizki, da se vam bo investicija kaj kmalu povrnila. Prav tako pa vas ne bodo prizadele podražitve energentov.
6. Izbrane strojne inštalacije
Gradnja montažne hiše v določenem koraku zahteva tudi montažo vseh potrebnih inštalacij, ki zagotavljajo ogrevanje, hlajenje in prezračevanje. Gradnjo slednjih vam po večini nudi kar izvajalec sam, največkrat pa je govora o reverzibilnih toplotnih črpalkah in različnih centralnih prezračevalnikov z rekuperacijo zraka. Ker gre za dokaj visoko investicijo, ki se kasneje sicer povrne, vam svetujemo, da preverite cene naprav na trgu in izberete tistega ponudnika, ki nudi najboljšo kombinacijo med kakovostjo in ceno.
Pri izbiri inštalacij ne spreglejte dejstva, da Eko sklad za prezračevalnike zahteva minimalno stopnjo rekuperacije, pri tem pa je potrebno paziti tudi na normativi porabe električne energije naprav za ogrevanje in hlajenje.
Zakaj se odločiti za tipsko hišo?
Kot odlična rešitev se izkaže tudi odločitev za tipsko hišo, ki je cenovno ugodnejša in zahteva časovno krajšo gradnjo. Izvajalci montažnih hiš imajo za to vrsto nepremičnin namreč že pripravljeno gradbeno dokumentacijo, pogosto pa tudi vso dodatno dokumentacijo, ki jo zahteva eko sklad za pridobitev subvencije. Seveda lahko tudi tipsko hišo prilagodite svojim potrebam in določene dele spremenite, vendar pa vse spremembe pomenijo tudi več dodatnega dela za projektanta in izvajalca, kar se bo na koncu seveda poznalo tudi pri ceni montažne hiše.
Hiša, ki bo postala vaš dom
Gradnja montažne hiše je projekt, ki vas bo na koncu pripeljala do zavidljivega rezultata, ki mu boste s ponosom rekli dom. Zato ne sklepajte kompromisov in se odločite za najboljšega ponudnika, ki vam bo pomagal pri uresničitvi sanj o lastnem domu za vas in vašo družino.
Zgornji napotki naj vam bodo zato v pomoč pri prepoznavanju dobrih izvajalcev montažnih hiš od tistih, ki se jim je bolje izogniti. Za konec pa vam polagamo na srce, da na prvo mesto postavite svoje želje in potrebe – nenazadnje gre za projekt, ki bo na koncu postal dom za vas in vaše najdražje.